Ta strona korzysta z plików Cookies. Część tych plików jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania strony i już została stworzona. Możesz usunąć i zablokować pliki cookie z tej strony ale może ona wtedy nie działać poprawnie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Dobroczynne algi

Dobroczynne algi

seaweed-672981_1280.jpg

            Korzystnie wpływają na zdrowie i urodę, dlatego warto je stosować. Posiadają ogromną ilość cennych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych, węglowodanów, lipidów, białek i witamin, które określa się mianem związków biologicznie czynnych. Znakomicie przyswajane są przez tkanki, dzięki czemu dają szansę organizmowi na odmłodzenie i regenerację. Można o nich śmiało powiedzieć, że są naturalnym nośnikiem zdrowia i urody. O czym mowa? O algach, właśnie nadszedł ich czas.

            Algi, czyli glony są wodnymi organizmami jedno- lub wielokomórkowymi, które można spotkać w morzach i oceanach. Występują w środowisku, w którym jest zarówno woda jak i światło, są samożywne, mają zróżnicowaną wielkość – od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu metrów[1]. Doceniane były już w przeszłości, szczególnie na Dalekim Wschodzie. Stosowanie alg przedłużało życie, upiększało ciało oraz chroniło ludzi przed chorobami[2]. Dziś natomiast wiadomo, że oprócz tego usprawniają one również krążenie krwi, przyspieszają spalanie tłuszczu w komórkach oraz usuwanie toksyn, poprawiają koloryt skóry, działają bakteriobójczo, przeciwnowotworowo, odżywczo, nawilżająco, zwalczają wirusy, regulują zawartość cukru we krwi, przyspieszają procesy gojenia, obniżają ciśnienie krwi jak również cholesterol, uzupełniają niedobór jodu w tarczycy, hamują krwawienia, wpływają ochronnie na błony śluzowe. Wachlarz właściwości, jakie wykazują algi jest bardzo szeroki. Najogólniej można stwierdzić, że stosowanie zewnętrzne oraz przyjmowanie doustne preparatów z alg w znaczny sposób poprawia stan skóry i włosów oraz w korzystny sposób wpływa na zdrowie. „W Europie Środowej znanych jest ponad 20 000 gatunków, zaś na całym świecie łącznie około 50 000"[3], z których wyróżnia się dwa podstawowe – algi słodkowodne i morskie.

            Badaniem i wytwarzaniem alg do celów kosmetycznych zajmował się prof. Claude Chasse – oceanolog, który pragnął zgłębić wiedzę nt. składu chemicznego, właściwości i sposobu ich wytwarzania. Z wyników jego badań wynika, że organizmy te stanowią źródło najrozmaitszych substancji bardzo ważnych dla kosmetyki. „Zawierają 10-krotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe, a zawartość w nich witamin jest porównywalna"[4]. Algi oprócz dużej ilości jodu posiadają znaczne ilości protein (zawierających takie aminokwasy jak: alanina, aspargina, glicyna, lizyna oraz seryna), węglowodanów – głównie polisacharydów (karagen, fukoidyna, laminaryna, kwas alginowy), mukopolisacharydów (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), tłuszczy zawierających wysokonienasycone kwasy tłuszczowe, polifenoli, alkoholi (mannitol i sorbitol) oraz wspominanych już witamin i mikroelementów. „Wydaje się, że znaczenie tych organizmów dla człowieka i całej przyrody jest niedoceniane"[5]. Mają bardzo wiele zalet dopiero teraz tak chętnie wykorzystywanych w farmacji, dietetyce, kosmetologii, medycynie i dermatologii (w której stosuje się je przy leczeniu m.in. egzem, trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy czy też ze względu na właściwości gojące – blizn). Niektóre z nich zawierają antybiotyki. W kosmetykach – kremach, żelach, ampułkach, balsamach, maskach kosmetycznych występują jako jeden ze składników zawartości ich składu lub w czystej postaci jako produkt główny. Coraz częściej można je spotkać w żelach do kąpieli, preparatach do masażu, kosmetykach do pielęgnacji włosów, w których wykazują właściwości regenerujące. Stosowane są jako środki uzupełniające pożywienie w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. Pomocne są przy leczeniu nadkwasoty i zgagi[6]. Japońscy naukowcy stwierdzili znaczący wpływ alg na aktywność systemu immunologicznego organizmu, w szczególności komórek tzw. walczących, niszczących komórki nowotworowe. Wyciągi algowe przyczyniają się również do neutralizowania zatruć, które spowodowane są zanieczyszczeniami środowiska, jak również substancjami radioaktywnymi.

               Algi są wspaniałym darem morza dla ludzi, wykazują najważniejsze i najbardziej pożądane cechy w kosmetologii, a przy tym są naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Skuteczność wody i soli morskiej oraz alg znana była już od dawna, ale dopiero w ostatnim czasie zajęto się badaniami nad wykorzystywaniem ich w przemyśle kosmetycznym. Są one bowiem wartościowym źródłem pożywienia, surowcem kosmetycznym i zielarskim. Zaopatrują skórę w najważniejsze dla niej składniki mineralne i substancje, bez których nie mogłaby wyglądać zdrowo, gładko i młodo. Dzięki swej specyficznej budowie mikroelementy zawarte w algach bez trudu pokonują barierę lipidową naskórka, w skutek czego są szybciej wchłaniane i transportowane do skóry właściwej. Ze swojego doświadczenia zawodowego mogę dodać, iż stosowanie alg pod różną postacią w kosmetyce daje natychmiastowe i spektakularne efekty. Zauważyłam również, że zabiegi w których wykorzystuję algi, w znaczny sposób wpływają nie tylko na stan skóry pacjenta, ale także na jego wyciszenie, ukojenie, stan odprężenia i niwelację napięć psychosomatycznych.

               Konkludując należy z całą pewnością wyrazić słowa uznania dla tych wodnych roślin zarodkowych, które dzięki cennym substancjom w sobie zawartym służą człowiekowi. Wzrost popularności alg w ostatnich latach jest kolejnym dowodem na powrót człowieka do natury. Ludność odkrywa, że to, co naturalne może być lepsze od tego sztucznego, reklamowanego i koloryzowanego na potrzeby marketingu. Nie bez znaczenia w przypadku alg było to, że zainteresował się nimi przemysł kosmetyczny. To właśnie dzięki tej branży, która korzysta z najnowszych odkryć i badań dotyczących właściwości i składu alg, można sobie dziś pozwolić na maseczkę algową, czy też tonizujący okład z alg w gabinecie kosmetycznym. Za sprawą kosmetyki, algi stały się czymś bardziej znanym i rozpoznawalnym. Jednak czy do końca wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak bardzo cenne surowce w nich drzemią i co kryje się pod tym magicznym słowem, które określa ich działanie jako „dobroczynne"? Jeśli nie, to warto, aby i ci, którzy nie zdają sobie sprawy jakim dobrodziejstwem są algi, zapoznali się z nimi, gdyż mogą oni na tym bardzo wiele zyskać.

                                                                                                                    Paulina Kaletka
                                                                                                       
 
[1] J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, WSiP, Warszawa 1999, s. 133.
[2] A. Szweykowska, J. Szweykowski, Botanika. Morfologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, s. 53.
[3] M. Červenka, V. Feráková, M. Háber, J. Kresánek, L. Paclová, V. Peciar, Świat roślin, skał i minerałów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 30.
[4] J. Dylewska-Grzelakowska, dz. cyt., s. 133.
[5] M. Červenka, V. Feráková, M. Háber, J. Kresánek, L. Paclová, V. Peciar, Świat roślin, skał i minerałów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 30.
[6] J. Dylewska-Grzelakowska, dz. cyt., s. 135-136

Zadbaj o siebie i o swój wizerunek!

Studio Kosmetyki i Kreowania Wizerunku jest gabinetem kosmetycznym, który specjalizuje się w zabiegach twarzy, masażach i makijażach. W ramach swojej działalności świadczy usługi z zakresu kosmetyki, masażu, fizykoterapii oraz wizażu i charakteryzacji.

Studio Kosmetyki i Kreowania Wizerunku

×